Znajdź najtańszy kredyt hipoteczny, gotówkowy lub chwilówkę z Ekspert Kredyt Katowice

Zdolność kredytowa poręczyciela?

Zwykle o poręczenie kredytu proszą nas osoby bliskie – rodzina, znajomi, współpracownicy. Zanim zgodzimy się na taki krok warto dowiedzieć się co nieco o poręczeniu. Niewiele osób bowiem zdaje sobie sprawę, z czym dokładnie się wiąże i jakie skutki może wywołać.

Poręczenie to jedno z popularnych zabezpieczeń, z których korzystają banki obok ubezpieczenia, hipoteki czy zastawu, weksla. Bank przyjmując poręczenie zobowiązany jest do zbadania zdolności kredytowej każdego żyranta, gdyż w razie problemów ze spłatą to on „przejmie” obowiązki niesolidnego kredytobiorcy. Zatem poręczycielem nie może być każdy – bank musi mieć pewność, że jeśli nie z dłużnika, to z poręczyciela będzie mógł ściągnąć zaległe należności. Sam żyrant także powinien z rozwagą podchodzić do poręczenia. W przypadku problemów finansowych kredytobiorcy będzie zmuszony spłacić zobowiązania. Nie będzie miało znaczenia choćby to, że jego stan finansów jest mniej pokaźny. Często pochopne decyzje doprowadzają także żyrantów do wpadania w spiralę zadłużenia i uniemożliwiają zaciąganie np. kredytów własnych (dane na temat poręczenia i ewentualnego zadłużenia odnotowywane są w BIK).

W trakcie spłaty poręczanego kredytu każdy zainteresowany może sprawdzić, choćby w BIK, jak przedstawia się sytuacja, czy raty są regulowane i nie występują zadłużenia.

W jaki sposób może zabezpieczyć się poręczyciel?

Przed podpisaniem umowy można negocjować jej zapisy. Chociażby w części dotyczącej zakresu odpowiedzialności, czy maksymalnej kwoty poręczenia. Można zawrzeć także klauzulę mówiącą o tym, że w pierwszej kolejności poszukiwany będzie majątek kredytobiorcy, a w przypadku braku takiego majątku bank będzie dochodził należności z majątku żyrantów. Można żądać także każdorazowej informacji o opóźnieniach w spłacie. Oczywiście można też, umową cywilną, zabezpieczyć swoje interesy.

Czy z poręczenia można się wycofać?

Do momentu regulowania rat terminowo można, pod warunkiem, że kredytobiorca wskaże inne zabezpieczenie spłaty kredytu i bank na tą propozycje przystanie.
Wszelkie działania mające na celu zabezpieczenie spłaty zobowiązania są uzasadnione – w końcu żyrant przyjmuje z chwilą poręczenia pewne ryzyko. Zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty długoterminowe i opiewające na wysokie kwoty. Brak wpłat rat niesie ryzyko wdrożenia postepowania windykacyjnego, którego adresatem może być także poręczyciel. Jeśli niemożliwe będzie odzyskanie zobowiązania od kredytobiorcy, będzie ono egzekwowane od poręczyciela. Bez odpowiedniego zabezpieczenia się żyranta kwoty te mogą znacznie przewyższać należności jakie były pierwotnie poręczne. Jak widać poręczenie nawet osoby, której ufamy, nie powinno być pochopną decyzją.

Sprawdź także rankingi:
Ranking kredytów mieszkaniowych kwiecień 2024
Ranking kredytów gotówkowych kwiecień 2024
Ranking kredytów samochodowych kwiecień 2024