Znajdź najtańszy kredyt hipoteczny, gotówkowy lub chwilówkę z Ekspert Kredyt Katowice

Czy można zaciągnąć kredyt bez zgody współmałżonka?

W świetle prawa jeden ze współmałżonków ma prawo zaciągnąć kredyt czy też wziąć pożyczkę bez zgody drugiego. Banki jednak zazwyczaj żądają takiej zgody ze względu na ewentualne postępowanie egzekucyjne, które łatwiej jest przeprowadzić w takiej sytuacji. Chyba że sprawa dotyczy szybkiego kredytu na małą sumę, wtedy zgoda nie jest potrzebna, wystarczy upewnić się czy taka osoba jest w tej kwestii wypłacalna. Co więcej, drugi ze współmałżonków nie zostanie poinformowany przez bank o takim zadłużeniu. Również ewentualne postępowanie egzekucyjne toczy się w oparciu o, na przykład wynagrodzenie kredytobiorcy lub inne źródła, z których uzyskuje on dochód.

Jednak nie zawsze małżonek, bez którego zgody został wzięty kredyt nie jest odpowiedzialny za zadłużenie. W przypadku, gdy zaciągnięty dług został przeznaczony w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb rodziny małżonkowie za spłatę odpowiadają solidarnie.

Nie najlepiej też wygląda sytuacja, w której małżonkowie nie mają rozdzielności majątkowej. Jeżeli jedno z nich weźmie kredyt bez zgody drugiego, po to aby zainwestować go w swoją firmę, a następnie ogłosi upadłość wówczas następuje między nimi rozdzielność majątkowa. Oznacza to, że ich dotychczasowy wspólny majątek podlega spieniężeniu i musi pokryć wszelkie zadłużenia. Osoba, bez której zgody był wzięty kredyt, może próbować dochodzić swoich praw w drodze postępowania upadłościowego, występuje wtedy jako jeden z wierzycieli dłużnika.

Jak się zabezpieczyć przed tego typu sytuacją? Cóż, wyjściem z takiej sytuacji, albo raczej zabezpieczeniem na przyszłość może być ustanowiona notarialnie rozdzielność majątkowa.

Sprawdź także rankingi:
Ranking kredytów mieszkaniowych kwiecień 2024
Ranking kredytów gotówkowych kwiecień 2024
Ranking kredytów samochodowych kwiecień 2024