Znajdź najtańszy kredyt hipoteczny, gotówkowy lub chwilówkę z Ekspert Kredyt Katowice

Zmiana zabezpieczenia kredytu hipotecznego – to możliwe

Kredyt hipoteczny zaciągany jest na wiele lat. Średnio spłata kredytu rozłożona jest na 20-30 lat, a w tym czasie może zdarzyć się wiele. Zabezpieczeniem takiego kredytu jest, oprócz ubezpieczenia, zabezpieczenie hipoteczne na rzecz banku. W przypadku, gdy wystąpi konieczność sprzedaży mieszkania (okazuje się z czasem zbyt małe dla powiększającej się rodziny) możliwe jest dokonanie zmiany zabezpieczenia.

Ile kosztuje taka zamiana?

Proces zazwyczaj trwa nawet kilka tygodni i trzeba spełnić szereg formalności. Każdy wniosek bank rozpatruje indywidualnie. Analityk bankowy sprawdza ponownie zdolność kredytową i dokonuje oceny klienta tak, jakby ubiegał się o nowy kredyt na zakup nieruchomości. Konieczna będzie też wycena nowej nieruchomości, na którą bank ma przenieść zabezpieczenie. To rzecz jasna dodatkowe koszty, za które nam, jako kredytobiorcom przyjdzie zapłacić.

Sama procedura bankowa wygląda podobnie jak przy ubieganiu się o kredyt. Konieczne jest dostarczenie aktualnych dokumentów, oraz złożenie formalnego wniosku do banku. Trzeba będzie potwierdzić również status prawny nowej nieruchomości (banki co do dokumentacji stosują własne wytyczne). Opłata za zamianę zabezpieczenia bywa różna. Z uwagi na przeniesienie hipoteki bank sporządza aneks do obowiązującej umowy kredytowej. Koszt może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Nieliczne banki dla takich aneksów ustaliły stawkę procentową, naliczaną od kwoty kredytu pozostałej do spłaty na dzień sporządzenia aneksu (może to być nawet 2%). Doliczając koszty związane z wyceną nieruchomości ponoszone przez kredytobiorcę i inne dokumenty, w tym związane z ponownym wpisem w księdze wieczystej przy kwocie kapitału pozostającego do spłaty w wysokości powiedzmy 200 tysięcy koszt może przekroczyć 4 tysiące zł. Na szczęście wiele banków określa opłatę za przeniesienie zabezpieczenia kwotowo. Najczęściej nie przekracza ona 1000 zł.

Jak widać w razie potrzeby sprzedaży zabezpieczonej wpisem bankowym w księdze wieczystej nieruchomości trzeba liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Jednak w wielu przypadkach to jedyne możliwe wyjście, z którego warto, mimo wszystko skorzystać.

Sprawdź także rankingi:
Ranking kredytów mieszkaniowych kwiecień 2024
Ranking kredytów gotówkowych kwiecień 2024
Ranking kredytów samochodowych kwiecień 2024