Znajdź najtańszy kredyt hipoteczny, gotówkowy lub chwilówkę z Ekspert Kredyt Katowice

Zmiany dotyczące pośredników – kredyty hipoteczne

Ustawa z dnia 23. marca 2017 roku o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami weszła w życie 22. lipca 2017 roku. Znacznie ułatwi dostęp do rzetelnej informacji, zabezpieczy dobro konsumentów, ale wpłynie znacznie na branżę pośrednictwa finansowego. Nowe regulacje, budzące tak wiele kontrowersji, spowodują, że kredytobiorca chcący skorzystać z pomocy pośrednika na początku będzie usiał poznać „wynagrodzenie” agenta, jakie otrzyma za konkretne usługi wykonane na jego rzecz.

Nowe wymogi nałożone zostaną na pośredników, a ci będą zmuszeni stale się dokształcać, by swoje usługi świadczyć na wysokim poziomie – dla dobra klienta. Nie każdy pośrednik będzie mógł określać się doradcą. Będzie mógł być nazywany pośrednikiem powiązanym, pośrednikiem kredytu hipotecznego czy agentem pośrednika kredytowego.

Pośrednik powiązany może współpracować z jednym lub kilkoma bankami/Skokami ale nie więcej niż połowa działających na rynku. Zatem już tu ogranicza się jego możliwości sprzedaży ofert kredytowych.

Pośrednik kredytu hipotecznego może oferować produkty wielu banków, ale wiąże się ze spełnieniem wielu formalności, np. musi być wpisany na listę pośredników KNF, a to trudne wyzwanie. Warunkiem jest bowiem posiadanie odpowiedniego wykształcenia, zaświadczenia o niekaralności, pozytywnego wyniku egzaminu czy obowiązku ubezpieczenia. Oczywiście będzie on zobligowany do opłat składek na rzecz KNF.

Jeśli nie będzie możliwe spełnienie ww. warunków pozostaje opcja agenta pośrednika finansowego. To on w imieniu pośrednika, który ma stosowne zezwolenia, będzie mógł świadczyć usługi doradcze. Zatem konieczne będzie podpisanie stosownych klauzul z pośrednikiem, by stać się jego partnerem (a więc i dzielić zyski) .

Według ustawodawcy wprowadzenie zmian dotyczących pośredników pozytywnie wpłynie na jakość ich pracy i uniemożliwi działania mające na celu uzyskanie korzyści finansowych (tak było w przypadku firm ubezpieczeniowych, co KNF podawał za przykład). Dla sektora pośrednictwa finansowego będzie to miało wpływ choćby pod względem zwiększenia zaufania kredytobiorców, którzy będą mieli zapewniona fachową pomoc i opiekę w procesie kredytowym. Czy tak będzie, czas pokaże.

Sprawdź także rankingi:
Ranking kredytów mieszkaniowych czerwiec 2024
Ranking kredytów gotówkowych czerwiec 2024
Ranking kredytów samochodowych czerwiec 2024