Znajdź najtańszy kredyt hipoteczny, gotówkowy lub chwilówkę z Ekspert Kredyt Katowice

Scoring – co o nas mówi?

Uzyskanie kredytu bankowego wcale nie jest tak proste, jak to wydawać by się mogło oglądając reklamy produktów bankowych tego typu. To, czy dostaniemy kredyt w dużej mierze zależne jest od oceny, jaką banki uzyskują z bazy BIK, tzw. scoring BIK.

Czym jest scoring?

To metoda oceny, na podstawie której możliwe jest sprawdzenie wiarygodności osoby starającej się o kredyt. Chociaż na scoringu bazują też banki przy zakupach na raty czy przy przyznawaniu limitów na karcie kredytowej. Zatem historia zapisana w BIK może skutecznie pozbawić nas szans na kredyt.

Ocena w BIK jest punktowa. Każdy może zdobyć nawet 100 punktów, a im więcej, tym lepiej. BIK wie o nas – kredytobiorcach wszystko. Zatem na ocenę ogólną wpływa fakt, czy spłacaliśmy zobowiązania terminowo, ile mieliśmy dotychczas kredytów, limitów czy rat oraz jak długo korzystamy z limitu na karcie kredytowej w maksymalnej wysokości. Nie bez znaczenia jest też z fakt wnioskowania o kredyt w wielu bankach jednocześnie.

Co może obniżyć nasz scoring?

Wynika z powyższego, że nieregulowanie rat w terminie, zaciąganie wielu kredytów jednocześnie, niezależnie od ich składania wniosków o karty kredytowe czy przekraczanie limitów kredytowych. W ocenie banku takie działania są wysoce podejrzane. Niemniej warto posiadać jakiekolwiek zobowiązania, nawet jeśli nie do końca rzetelnie spłacane, bo brak osoby w BIK jest gorszy, niż opóźnienia w spłatach zobowiązań o kilka dni.

Przygotowując się do zaciągnięcia zobowiązania na wyższą kwotę, np. kredytu hipotecznego można samodzielnie sprawdzić, jak nas widzi bank na podstawie raportu BIK. Podstawowy można uzyskać za darmo ze strony www.bik.pl. Warto zrobić to odpowiednio wcześniej, bo istnieją sposoby na podwyższenie scoringu. Jeśli zależy nam na uzyskaniu kredytu można wcześniej zapoznać się z ofertami banków i wybrać tę, która nam najbardziej odpowiada, by nie wnioskować o kredyt i narażać się przez to na dużą liczbę zapytań różnych banków do BIK, co zmniejsza nasze szanse w banku docelowym na wypracowanie dobrego wrażenia. Metod podniesienia oceny jest kilka, można pozbyć się niewielkich kredytów i pożyczek, zlikwidować niepotrzebne rachunki czy zamknąć karty kredytowe – nawet jeśli z nich nie korzystamy obniżają naszą zdolność kredytową.

Sprawdź także rankingi:
Ranking kredytów mieszkaniowych kwiecień 2024
Ranking kredytów gotówkowych kwiecień 2024
Ranking kredytów samochodowych kwiecień 2024