Znajdź najtańszy kredyt hipoteczny, gotówkowy lub chwilówkę z Ekspert Kredyt Katowice

Kredyty studenckie – zasady 2017/2018

Nie od dziś wiadomo, że studia, nawet te na państwowych uczelniach, to spory wydatek. Mowa tu zwykle o utrzymaniu młodej osoby, koszty zakupu materiałów dydaktycznych, biurowych i inne wydatki, niekoniecznie związane z nauką. Bardzo dobrym pomysłem w przypadku tych osób jest zaciągnięcie kredytu studenckiego. Wiele osób zna zalety tego rozwiązania i wiele osób korzysta z tej możliwości.

Od 2016 roku zmieniły się zasady przyznawania kredytów studenckich. Obecnie można liczyć na wyższą kwotę wsparcia, szybszy termin rozpatrzenia wniosku nawet złożonego przed rozpoczęciem roku akademickiego. Kredyt został dopasowany do potrzeb odbiorców, w tym w doborze transz (400 zł, 600 zł 800 zł lub nawet 1000 zł), umożliwiając tym samym takie wsparcie, które zapewni funkcjonowanie w zależności od potrzeb finansowych żaka. Maksymalny czas wypłaty transz to 6 lat dla studentów i 4 lata dla doktorantów. To nie koniec zmian, bo szykowane są nowe.

Warunki na rok 2017/2018

Bardzo korzystne kredyty może uzyskać każdy student, doktorant czy nawet kandydat na studenta. Warunkiem podstawowym jest wiek – należy rozpocząć studia przed ukończeniem 25 roku życia, dochód – nie wyższy niż 2500 zł na osobę w rodzinie i zabezpieczenie – zwykle w postaci poręczenia. Wniosek o kredyt należy złożyć w jednym z wyznaczonych banków (BGK podpisał z nimi specjalna umowę) i złożyć niezbędne do rozpatrzenia wniosku dokumenty. Są to m. in. poza wnioskiem, oświadczenie o dochodach i liczbie osób w rodzinie, zaświadczenie o rozpoczęciu nauki na studiach, wskazać poręczyciela i jego dochody oraz oświadczenie poręczyciela o jego sytuacji finansowej. Większość druków jest do pobrania na stronach internetowych lub placówkach banków. Taka pomoc niewątpliwie jest potrzebna, ale i opłacalna. Kredyty studenckie są bardzo nisko oprocentowane (obecni 1,75%), spłata następuje dopiero po 2 latach od daty zakończeniu nauki. Rata nie przekracza połowy otrzymywanej miesięcznie transzy. Przez czas „zawieszenia” spłaty odsetki pokrywane są z budżetu państwa. Jeszcze jedną zaletą takich kredytów jest możliwość umorzenia części zobowiązania, o ile uzyskana średnia będzie wysoka.

Sprawdź także rankingi:
Ranking kredytów mieszkaniowych maj 2024
Ranking kredytów gotówkowych maj 2024
Ranking kredytów samochodowych maj 2024