Znajdź najtańszy kredyt hipoteczny, gotówkowy lub chwilówkę z Ekspert Kredyt Katowice

Nadzór nad komornikami – szykuje się zmiana ustawy

Sejm zajmuje się projektem ustawy o komornikach sądowych. Nie zmieniane zapisy od przeszło 20 lat nie są obecnie zbyt restrykcyjne i nie umożliwiają kontroli pracy egzekucyjnego organu sądowego. To w ostatnich latach doprowadziło do wielu nadużyć i błędów, za które przyszło zapłacić dłużnikom, często bezpodstawnie.

Brak zaufania do egzekutorów rośnie, a skutkiem tego jest wzrost liczby skarg składanych na komorników. Ministerstwo Sprawiedliwości wskazało, że dyscyplinarna odpowiedzialność wobec komorników wzrosła od 2009 roku trzykrotnie, z 30 do 102 takich przypadków.

Przyszedł więc czas na zamiany i wprowadzenie zwiększonego nadzoru nad ich pracą. Opracowywany projekt ma poszerzać kompetencje nadzoru egzekutora przez prezesa sądu, przy jakim działa komornik. W sytuacji rażących zaniedbań będzie mógł odsunąć komornika od postępowań a nawet wystąpić z wnioskiem (do ministerstwa sprawiedliwości) o odwołanie komornika ze stanowiska.

Poszukujesz najlepszego kredytu hipotecznego? Sprawdź ranking kredytów na ranking.co.pl

Co więcej?

Nowe przepisy narzucać będą także wymóg posiadania wykształcenia prawniczego przez komornika, oraz wprowadza inne niż do tej pory kryteria wiekowe – od 28 do 65 lat. Komornik obecnie prowadzi działalność gospodarczą. Po zmianach nie będzie to możliwe, jak również podjęcie dodatkowego zatrudnienia, pełnienia funkcji w radach nadzorczych czy komisjach rewizyjnych spółek prawa handlowego. Będzie uzyskiwał wynagrodzenie za pracę jako pracownik dydaktyczny czy naukowy. Komornik nie będzie mógł wyręczać się w wielu czynnościach wsparciem aplikantów czy nawet asesorów. Co więcej komornik nie będzie mógł, jak to ma miejsce teraz, dobierać spraw wedle własnych ustaleń a jedynie może realizować egzekucje z własnego terenu (obszaru apelacji, na którym działa kancelaria).

Co to zmieni?

Celem nowelizacji jest odbudowanie zaufania do komornika. To, o ile będzie miało pewność należytego wykonywania obowiązków i nadzoru nad komornikiem, ułatwi dłużnikowi spłatę zobowiązań poprzez działania egzekucyjne, z możliwościami wsparcia i pomocy od egzekutora i sądu, sprawującego nad jego działaniami pieczę. Wyeliminuje także prawdopodobnie przedkładanie własnych interesów komornika nad dobro obywateli.

Sprawdź także rankingi:
Ranking kredytów mieszkaniowych czerwiec 2021
Ranking kredytów gotówkowych czerwiec 2021
Ranking kredytów samochodowych czerwiec 2021