Znajdź najtańszy kredyt hipoteczny, gotówkowy lub chwilówkę z Ekspert Kredyt Katowice

Nadzór nad komornikami – szykuje się zmiana ustawy

Sejm zajmuje się projektem ustawy o komornikach sądowych. Nie zmieniane zapisy od przeszło 20 lat nie są obecnie zbyt restrykcyjne i nie umożliwiają kontroli pracy egzekucyjnego organu sądowego. To w ostatnich latach doprowadziło do wielu nadużyć i błędów, za które przyszło zapłacić dłużnikom, często bezpodstawnie.

Brak zaufania do egzekutorów rośnie, a skutkiem tego jest wzrost liczby skarg składanych na komorników. Ministerstwo Sprawiedliwości wskazało, że dyscyplinarna odpowiedzialność wobec komorników wzrosła od 2009 roku trzykrotnie, z 30 do 102 takich przypadków.

Przyszedł więc czas na zamiany i wprowadzenie zwiększonego nadzoru nad ich pracą. Opracowywany projekt ma poszerzać kompetencje nadzoru egzekutora przez prezesa sądu, przy jakim działa komornik. W sytuacji rażących zaniedbań będzie mógł odsunąć komornika od postępowań a nawet wystąpić z wnioskiem (do ministerstwa sprawiedliwości) o odwołanie komornika ze stanowiska.

Spis treści

Co więcej?

Nowe przepisy narzucać będą także wymóg posiadania wykształcenia prawniczego przez komornika, oraz wprowadza inne niż do tej pory kryteria wiekowe – od 28 do 65 lat. Komornik obecnie prowadzi działalność gospodarczą. Po zmianach nie będzie to możliwe, jak również podjęcie dodatkowego zatrudnienia, pełnienia funkcji w radach nadzorczych czy komisjach rewizyjnych spółek prawa handlowego. Będzie uzyskiwał wynagrodzenie za pracę jako pracownik dydaktyczny czy naukowy. Komornik nie będzie mógł wyręczać się w wielu czynnościach wsparciem aplikantów czy nawet asesorów. Co więcej komornik nie będzie mógł, jak to ma miejsce teraz, dobierać spraw wedle własnych ustaleń a jedynie może realizować egzekucje z własnego terenu (obszaru apelacji, na którym działa kancelaria).

Co to zmieni?

Celem nowelizacji jest odbudowanie zaufania do komornika. To, o ile będzie miało pewność należytego wykonywania obowiązków i nadzoru nad komornikiem, ułatwi dłużnikowi spłatę zobowiązań poprzez działania egzekucyjne, z możliwościami wsparcia i pomocy od egzekutora i sądu, sprawującego nad jego działaniami pieczę. Wyeliminuje także prawdopodobnie przedkładanie własnych interesów komornika nad dobro obywateli.

Sprawdź także rankingi:
Ranking kredytów mieszkaniowych czerwiec 2024
Ranking kredytów gotówkowych czerwiec 2024
Ranking kredytów samochodowych czerwiec 2024