Z pożyczkami społecznościowymi zetknęliśmy się z pewnością nie jeden raz. Przeważnie nie zagłębiamy się jednak w takie tematy, pozostając przy pożyczaniu środków od banków czy rodziny i znajomych. Pożyczki społecznościowe mogą być jednak bardzo dobrym rozwiązaniem — pośrednim pomiędzy pożyczaniem od osób znajomych a instytucji łącząc w sobie plusy obu tych sposobów. W tym tekście prezentujemy, czym są pożyczki społecznościowe, na jakiej zasadzie działają oraz dlaczego warto z nich korzystać. Odpowiadamy także na pytanie, dlaczego nie przyjęły się na polskim rynku, choć były zapowiadane jako rewolucyjne rozwiązanie mające być konkurencją dla banków.
Spis treści
Czym są pożyczki społecznościowe?
Pożyczki społecznościowe to pożyczki polegające na tym, iż udzielane są przez osoby prywatne, osobom prywatnym. Miejscem, które pośredniczy w udzielaniu pożyczki są portale social lendingowe. Ogólnie istnieje kilka tego typu serwisów. Umożliwiają one z jednej strony wystawienie ofert osobom, które mają środki i chcą je zainwestować, a z drugiej strony osobom, które ich nie mają pożyczanie pieniędzy. Głównym założeniem pożyczek społecznościowych jest oszczędność przez uśrednienie oprocentowania. Najczęściej wynosi ona ok. 10%. Dla osób, które pożyczają swoją gotówkę, jest to dużo atrakcyjniejsza stawka niż 2% na lokacie bankowej. Jest to też interesujący sposób na pomnażanie pieniędzy dla osób, które chcą pożyczyć pieniądze. Portal pośredniczący w zamian za zagwarantowanie infrastruktury, weryfikację czy sprawowanie pieczy nad całą transakcją pobiera swoją prowizję. Najczęściej jest to kwota ok. 1-2% od kwoty pożyczki. Portale social lendingowe nie są stroną w umowie pożyczki, a jedynie udostępniają miejsce, gdzie dwie osoby mogą dokonać takiej transakcji. Pożyczanie odbywa się na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Jak przebiega pożyczanie pieniędzy?
Proces pożyczania pieniędzy przebiega dosyć prosto i może nieco różnić się w zależności od poszczególnych portali — choć ogólna zasada jest taka sama. Pożyczanie pieniędzy w ten sposób ze strony osoby mającej gotówkę podlega zarejestrowaniu się na portalu oraz potwierdzeniu swoich danych osobowych. Następnie osoba taka wystawia oferty z oprocentowaniem oraz sumami lub sama przegląda zapytania o pożyczkę. Ze strony osoby chcącej pożyczyć pieniądze proces, jest nieco bardziej złożony. Po założeniu konta na takim portalu osoba może zweryfikować się na wiele sposobów. Ma na to na celu zwiększenie bezpieczeństwa transakcji i wiarygodności danej osoby. Poszczególne weryfikacje są obowiązkowe lub nieobowiązkowe, ale im ich więcej przeprowadzi dana osoba, tym większe szanse na pożyczenie pieniędzy na lepszych warunkach. Do weryfikacji należy potwierdzenie tożsamości poprzez wysłanie skanu dowodu, potwierdzenie rachunku bankowego przez wysłanie 1 zł na konto portalu, przesłanie zdjęcia, rachunków za abonamenty, umowy o pracę, potwierdzenie zarobków, przedstawienie dokumentów podatkowych czy nawet powiązanie z kontem na portalu społecznościowym. Każdy portal udostępnia swoje metody weryfikacji. Im będziemy bardziej wiarygodni w oczach osób wystawiających oferty pożyczek, tym większa szansa, iż zostanie nam ona udzielona. Gdy wybierzemy daną ofertę pożyczki np. 2000 zł na 12 miesięcy osoba, która wystawia taką pożyczkę, musi zaakceptować naszą osobę.
W dalszej części proces pożyczania jest bardzo prosty. Pieniądze po podpisaniu umowy elektronicznie są wysyłane na konto osoby pożyczającej, a oddaje je ona na konto pożyczkodawcy w ratach zgodnie z harmonogramem. Cały proces od rejestracji do otrzymania pieniędzy może trwać do 2-3 dni roboczych w zależności od sprawności przeprowadzenia weryfikacji czy szybkości akceptacji oferty.
Dlaczego warto?
Pożyczki społecznościowe mają wiele korzyści i plusów oraz są ciekawym rozwiązaniem zarówno dla osób pożyczających, jak i chcących pożyczyć pieniądze. Pierwszym plusem z pewnością jest kwestia finansowa i oprocentowanie ok. 10% RRSO. Jest to bardzo niskie oprocentowanie dostępne w sektorze bankowym jedynie przy kartach kredytowych czy limitach w koncie. Dzięki takiemu rozwiązaniu można pożyczyć środki na bardzo dogodnych warunkach z obu stron. Drugą zaletą jest wbrew pozorom prostota takiego pożyczania. Sama weryfikacja, stworzenie konta i pożyczenie pieniędzy są prostą czynnością i powinna poradzić sobie z nią każda osoba, nawet ta, która nie zna się w bardzo dużym stopniu na internecie. Pożyczki takie możemy wziąć całkowicie online bez wychodzenia z domu, co również wpływa na komfort całej transakcji — szczególnie przy obecnej sytuacji wirusowej. Samo pożyczanie pieniędzy jest również bezpieczne i odbywa się na przejrzystych warunkach na podstawie umowy przygotowanej przez serwis i zweryfikowanej przez prawników marki. Zabezpiecza to interesy obu stron i pozwala skorzystać z oferty bez zbędnego ryzyka. Dla osób pożyczających – inwestujących swoje środki, jest to ciekawy sposób inwestycyjny pomiędzy metodami nisko opłacanymi z brakiem ryzyka, a wysoko opłacanymi z bardzo dużym ryzykiem.
Dlaczego pożyczki społecznościowe nie przyjęły się na polskim rynku?
Portale social lendingowe i pożyczki społecznościowe kilka lat temu były bardzo obiecującym rozwiązaniem, które miało być poważną konkurencją dla banków z racji na wiele teoretycznych plusów i korzyści. W praktyce jednak portale takie nie odniosły sukcesu i istnieją na rynku jako jego mała część. Ogólnie sytuacja ich jest stabilna i są ogólnodostępnym rozwiązanie finansowym. Z pewnością jest kilka powodów, dla których nie podbiły one rynku. Pierwszym może być dość skomplikowana dla wielu osób forma działania budząca obawy i skłaniająca do skorzystania ze sprawdzonych sposobów pożyczania pieniędzy. Na fakt ten wpływ miała także wielkość rynku kredytów i pożyczek oraz oferowanie coraz bardziej atrakcyjnych warunków, które nie były aż tak znacząco różne, aby odchodzić od banków i firm pożyczkowych. Pewnego rodzaju przeszkodą może być też zbyt mała grupa osób chcących pożyczać pieniądze właśnie w taki sposób np. z obawy o zbyt duże ryzyko.