Znajdź najtańszy kredyt hipoteczny, gotówkowy lub chwilówkę z Ekspert Kredyt Katowice

Jak poskromić długi? Pożyczka hipoteczna a karta kredytowa

Polacy chętnie się zadłużają – to fakt. Coraz częściej jednak spłacają swoje zobowiązania – wynika to z wyższej świadomości finansowej ale i pewnych „kombinacji”, które pozwalają poskromić długi. W zależności od rodzaju przejściowych problemów finansowych warto rozważyć, obok kredytu konsolidacyjnego, który zdecydowanie zmniejszy miesięczne obciążenia, ale wydłuży okres spłaty, nad pożyczką hipoteczną – recepta na większe zobowiązania, albo karta kredytową, jeśli miesięcznie brakuje nam kilkuset złotych na bieżące potrzeby.

Pożyczka hipoteczna pozwala uzyskać dość pokaźną kwotę na np. spłatę zobowiązań, których zabezpieczeniem nie był nasz dom, czy mieszkanie. Zaciągana na dowolny cel, z niskim oprocentowaniem, pod zastaw nieruchomości to dość dobre rozwiązanie dla tych, którzy posiadają spore zadłużenie z innych tytułów i chcą uniknąć problemów finansowych. Oczywiście jednorazowa splata istniejących zobowiązań powinna być poprzedzona rozmową z doradcą kredytowym i analizą zapisów umowy kredytu, jaki chcemy uregulować. Należy dokonać kalkulacji, czy wcześniejsza, jednorazowa splata jest opłacalna, jakie koszty będziemy musieli pokryć w związku z wcześniejszą spłatą itd. Oczywiście należy także dokonać analizy naszych możliwości płatniczych teraz i w przyszłości – pożyczka hipoteczna to często długotrwałe zobowiązanie i o tym trzeba pamiętać.

Karta kredytowa – jest dość popularna w ostatnich latach. Jest to także metoda na spłatę niewielkich zobowiązań, głównie z racji okresu bezodsetkowego (zwykle 50-60 dni). Jeśli wykorzystaną kwotę oddamy na czas, nie zapłacimy nic więcej bankowi. Wysokość limitów na kartach kredytowych bywa różna, ale zwykle nie niższa niż kilka tysięcy złotych. Nawet taka gotówka często ratuje nas przed poważnymi problemami wynikającymi z zaniechania spłaty kredytu, jaki posiadamy. Należy podkreślić, że karta jest produktem dla osób które maja świadomość finansową, stałe dochody miesięczne i umieją panować nad środkami dostępnymi na karcie. W przeciwnym razie warto liczyć się z oprocentowaniem rzędu 30-40 % od kwoty, jakiej nie oddamy na czas. To może pogłębić kryzys i doprowadzić do popadania w spiralę zadłużenia, a to nie wróży za dobrze.

Kredyt konsolidacyjny to kolejne „lekarstwo” na zagrażające nam długi kredytowe. Należy jednak odpowiednio się do niego przygotować no i liczyć na dodatkowe koszty, jakie będziemy musieli pokryć decydując się na takie rozwiązanie. Wprawdzie obniżone zostaną nasze miesięczne zobowiązania, ale marża, prowizja i odsetki są znacznie wyższe, głównie z uwagi na wydłużenie okresu spłaty w porównaniu z istniejącymi zobowiązaniami.

Wybierając konkretny opisany tu produkt należy określić przede wszystkim stabilność naszych miesięcznych dochodów, kwotę obciążeń z tytułu istniejących kredytów i to, jakie już mamy zaległości kredytowe. Wówczas stan faktyczny pozwoli wybrać rozwiązanie dla nas najbardziej korzystne.

Sprawdź także rankingi:
Ranking kredytów mieszkaniowych marzec 2024
Ranking kredytów gotówkowych marzec 2024
Ranking kredytów samochodowych marzec 2024